Aktivnosti

Članovi istraživačkog tima, doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo, doc. dr. sc. Saša Potočnjak i dr. sc. Matko Matija Marušić sudjelovali su na međunarodnom znanstvenom skupu “Salve Regina: New Approaches on Marian Devotion from the Middle Ages to the Council of Trent”, održanog u Veneciji od 28. do 30. rujna 2020. Izlagali su o temama projekta na skupu koji je okupio istraživače iz petnaest zemalja. Program u linku Salve Regina_Conference Programme


Poslijedoktorand dr. sc. Matko Matija Marušić napisao je prikaz izložbe o drvenoj skulpturi otoka Cresa za časopis Kvartal: kronika povijesti umjetnosti u Hrvatskoj, kojeg izdaje Institut za povijest umjetnosti iz Zagreba. https://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=344013


Članica istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak i voditeljica projekta doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo sudjelovale su na on-line edukaciji ljetne škole Digital Humanities at Oxford Summer School 2020. koja se održala putem platforme Zoom u organizaciji Sveučilišta Oxford od 13. do 15. srpnja 2020.


Članica istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak održala je 8. srpnja 2020. godine on-line izlaganje na međunarodnom znanstvenom skupu International Medieval Congress Leeds 2020.


Poslijedoktorand dr. sc. Matko Matija Marušić zaposlen je 2. siječnja 2020.


Voditeljica projekta doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo održala je javno izlaganje na manifestaciji Noć muzeja 2020 u Narodnom muzeju i galeriji Novi Vinodolski 31. siječnja 2020. godine s temom izlaganja “Drvena skulptura Vinodolskoga kraja”.


Objavljeni radovi doc. dr. sc. Saše Potočnjak i doc. dr. sc. Barbare Španjol-Pandelo u zborniku radova “La Serenissima via mare” (rr. Cristina Guarnieri i Valentina Baradel), Padova, 2019.

http://www.padovauniversitypress.it/publications/9788869381775


Članice istraživačke grupe Petra Predoević Zadković i doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo održale su izlaganje na International scientific conference: “Late medieval cities in the central parts of the Balkan Peninsula – genesis, development, structure” (Prilep, Makedonija, 3.-4. 10. 2019).


Članica istraživačke grupe Petra Predoević Zadković održala je javno izlaganje u svečanoj sali Ministarstva kulture Crne Gore (Cetinje, 6.9.2019.) pod nazivom “Srednjovjekovna drvorezbarska baština Rijeke i Kvarnera” i postavljena je poster-izložba 6. 9. 2019. u Svečanoj sali Ministarstva kulture Crne Gore u Cetinju.


Članica istraživačke grupe doc. dr. sc. Saša Potočnjak održala je izlaganje na znanstvenom skupu “450. obljetnica prvotiska Planina Petra Zoranića (1569-2019)“ održanog u Zadru 30. i 31. kolovoza 2019. godine.


Članica istraživačke grupe doc. dr. sc. Kosana Jovanović sudjelovala je na edukaciji u sklopu ljetne škole Digital Humanities at Oxford Summer School 2019: An Introduction to Digital Humanities, koja se održala na sveučilištu Oxford od 22. do 26. lipnja 2019.


Voditeljica istraživačke grupe, doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo, sudjelovala je na međunarodnom znanstvenom skupu International Medieval Congress Leeds od 1. do 4. srpnja 2019. Gdje je predstavila istraživanja provedena u okviru projekta Ars lignea.

Više informacija na poveznici: https://www.imc.leeds.ac.uk/imc2019/programme/


Članice istraživačke grupe, doc. dr. sc. Saša Potočnjak, doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo i Petra Predoević Zadković sudjelovale su na četvrtoj medievističkoj znanstvenoj radionici 30. svibnja 2019. u organizaciji Odsjeka za povijest Filozfskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. U okviru radionice, a uz potporu Hrvatske zaklade za znanost organizirale su sesiju „Pisani i materijalni izvori u istraživanjima sjevernog Jadrana imeđu 1300. i 1600. godine“.

Više informacija na poveznici: https://medievistihr.wixsite.com/medievistihr/program-2019


Članice istraživačke grupe, doc. dr. sc. Saša Potočnjak i doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo održale su 22. veljače 2019. javno predavanje u Loparu na otoku Rabu na temu štovanja blagdana Male Gospe u Loparu, te o srednjovjekovnom drvorezbarenom reljefu Majke s Djetetom koji se sačuvao u crkvi sv. Rođenja Blažene Djevice Marije u Loparu.


Članice istraživačke grupe, doc. dr. sc. Saša Potočnjak i doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo, sudjelovale su na znanstvenom kolokviju Rapsko benediktinstvo – društvo, umjetnost, glazba u suorganizaciji Sveučilišta u Rijeci, Filozofskoga fakulteta u Rijeci i centra ICCHS, Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Ljubljani u četvrtak, 31. siječnja 2019. godine.  Doc. dr. sc. Saša Potočnjak izlagala je s naslovom Regula Otcza S. Beneditta. Obrachiena u jezik hervaski iz samostana sv. Andrije Apostola u gradu Rabu, a doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo Tragom jednoga Vivarinijeva poliptiha iz crkve samostana sv. Andrije Apostola u Rabu.


Članice istraživačke grupe, doc. dr. sc. Saša Potočnjak i doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo, sudjelovale su na 12. znanstvenom skupu s međunarodnim sudjelovanjem “Riječki filološki dani” u petak, 9. studenoga 2018. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Izlagale su s temom Hagiografski narativi sjevernojadranskoga areala: primjer otoka Raba.


Voditeljica projekta doc. dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo sudjelovala je na međunarodnom znanstvenom skupu “Choir Stalls and Their Patrons” održanom na Filozofskom fakultetu u Rijeci od 13. do 16. rujna 2018.  godine. Na skupu je izlagala  na temu naručitelja korskih sjedala sačuvanih u Hrvatskoj.


Članice istraživačke grupe, dr. sc. Barbara Španjol-Pandelo, dr. sc. Saša Potočnjak i Petra Predoević Zadković sudjelovale su na znanstvenom skupu „Od Kapitolijske vučice do habsburškog orla. Biljezi rane riječke prošlosti“ održanom u petak, 18. svibnja 2018. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.

Barbara Španjol-Pandelo izlagala je o drvenoj Bogorodici s Djetetom iz Zavjetne kapele trsatskog franjevačkog samostana, Saša Potočnjak o verificiranu narativu Frana Krste Frankopana Tržačkoga, a Petra Predoević Zadković predstavila je monumentalno drveno raspelo na glavnom oltaru crkve sv. Vida u Rijeci.